Jak unikać zakażenia robaczycami


Robaczyca czyli helmintoza powodowana jest przez robaki pasożytnicze: obleńce i płazińce. Pierwsze z nich to robaki obłe, drugie robaki płaskie. Jest to choroba pasożytnicza, diagnozowana często przypadkowo podczas rutynowych badań. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez niestosowanie higieny osobistej oraz jedząc żywność ze źródeł niewiadomego pochodzenia.

Do najczęstszych objawów robaczyc zaliczyć można mały lub za duży apetyt, preferowanie niektórych potraw np.: kwaśnych lub słodkich. Innymi dolegliwościami robaczyc są nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia lub biegunka. Osoba cierpiąca na robaczyce chudnie, jest blada i ma sińce pod oczami, podczas spania zgrzyta zębami.

Po wystąpieniu objawów wymienionych powyżej lekarz zleca wykonanie badań a do nich należą: morfologia krwi, badanie kału, badanie treści dwunastniczej żółci. Prócz Zakażonego badania powinni zrobić pozostali domownicy mieszkający razem z chorym, a po zdiagnozowaniu powinni także poddać się kuracji.

Typowymi robaczycami są tasiemczyce, owsice, glistnice. W celu wyleczenia choroby medycyna klasyczna stosuje leki przeciwpasożytnicze. Można także z powodzeniem używać zioła, mieszanki ziołowe oraz warzywa i owoce. Jest wiele skutecznych sposobów medycyny ludowej leczenia robaczyc. Lecząc owsicę powinno się z diety usunąć cukier i jego pochodne.

W celu uniknięcia zakażenia pasożytami powinniśmy dbać o higieną osobistą przede wszystkim myć ręce przed jedzeniem i po wyjściu z wc. Nie powinno się jeść surowego mięsa wieprzowego, wołowego czy dziczyzny. Nie polecana jest też niedowędzona kiełbasa. Wodę i mleko trzeba pić zawsze przegotowane. Nasze paznokcie powinny być krótko przycięte.

Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Paweł Glugla